Održan Messierov maraton na Zvjezdarnici Višnjan
10.04.2024.
U noći s 6. na 7. travnja u Višnjanu je održan tradicionalni Messierov maraton u kojem astronomi amateri kao natjecatelji imaju zadatak vlastitim teleskopom u jednoj noći pronaći što više objekata na noćnom nebu iz popularnog kataloga maglica, galaksija i zvjezdanih skupova kojeg je francuski astronom Charles Messier objavio krajem 18. stoljeća, a koji sadrži 110 objekata. Naime, samo početkom proljeća moguće je vidjeti gotovo sve objekte u jednoj noći. Natjecatelji ih moraju samostalno pronaći, bez korištenja automatiziranih teleskopa, a pronađene objekte verficiraju suci.
Glavni sudac je tradicionalno prošlogodišnji pobjednik, a ove godine to je bio Stefano Schirinzi, član Centra za astronomske studije iz Trsta. Prije samog natjecanja, g. Schirinzi je natjecateljima i posjetiteljima održao kratko predavanje o modernoj astrofotografiji koja omogućava astronomima amaterima bilježenje do sad nezamislivih detalja na udaljenim galaksijama i maglicama. Poznati hrvatski edukator i popularizator astronomije te voditelj zvjezdarnice Višnjan, Korado Korlević, predstavio je novosti u radu ove svjetski poznate ustanove. Nakon njega je Damir Šegon iz Astronomskog društva "Istra" iz Pule informirao prisutne o novostima u radu Globalne meteorske mreže koja je, počevši kao Hrvatska meteorska mreža, napravila ogroman doprinos svjetskoj meteorskoj astronomiji.
Iako u osnovi natjecateljskog karaktera, Messierov maraton je prvenstveno prilika za druženje i vježbanje vizualne orijentacije na noćnom nebu. Natjecateljske ekipe s članovima u dobi od tinejdžera do astronomskih veterana, ove godine su u tom zadatku povremeno ometali tanki oblaci, te su samo najuporniji izdržali do svitanja. Ovogodišnji pobjednik je Robert Lovrinić iz AAD Rijeka s pronađenih 85 objekata, uz tijesno vodstvo ispred Luke Blažekovića iz AD Beskraj iz Zagreba koji je pronašao 82 objekta. Treće mjesto osvojila je mlada članica AD Beskraj Una Štromar (16) koja je samostalno pronašla respektabilnih 45 Messierovih objekata.
Naša Bujština